Rozhovor s Majstrom Slovenska U16 a U20 Oliverom Semanom

uverejnil:Lukas Vyletel 10.05.2022 | kategória:Všeobecné

Tohtoročné MSR juniorov v kategórii U16, a neočakávane aj v kategórii U20, vyhral Oliver Seman. Vďaka tomuto mimoriadnemu úspechu sme sa ho rozhodli priblížiť tým hráčom Go, ktorí ho ešte tak dobre nepoznajú.

1. Kto si, kde a aké boli Tvoje začiatky v Go?

Volám sa Oliver Seman. Som 15-ročný chlapec žijúci v Košiciach, navštevujúci 4. ročník osemročného gymnázia Alejová. Go som začal hrať v januári 2021, keď mi moja pani triedna učiteľka (Janka Králiková) povedala, že jej dcéra Zuzka spolu s Borisom Dovčíkom organizujú online Go lekcie. Tak som to skúsil a zapáčilo sa mi to. Čím som silnejší, tým viac sa mi Go páči. Po letných prázdninách 2021 som sa dokonca prebojoval do pokročilej skupiny ku Borisovi, kde som aj teraz. Zároveň sa mi podarilo na Go nalákať aj môjho brata Damiána, ktorý je momentálne 15. kyu.

2. Zúčastnil si sa už viacerých Go podujatí a súťaží. Kde sa ti po športovej stránke páčilo najviac a prečo?

Najväčší zážitok boli pre mňa určite majstrovstvá juniorov 2022 v Prahe, keďže to bol pre mňa prvý turnaj takýchto rozmerov. Veľmi som si ale užil aj výlet so Zuzkou, Borisom, Ondrejom a Ivanom Oravcom na turnaj do Kodane alebo výlet na turnaj do Viedne so Slávom, Ondrejom a Milanom.

Samozrejme ma veľmi bavili aj turnaje na Slovensku, ktorých sa nadšene zúčastňujem.

3. Ako vnímaš stav Go na Slovensku?

Na Slovensku bohužiaľ nie je veľa hráčov Go. Bol by som veľmi rád, ak by sa nám podarilo nalákať viac aktívnych hráčov na túto krásnu hru. Aj v tej menšej skupine ľudí je ale veľa milých a ochotných osôb.

4. Čo si vďaka Go získal?

Vďaka Go som získal mnohých nových kamarátov ale aj veľmi zábavnú a myslenie rozvíjajúcu voľnočasovú aktivitu.

5. Veľmi rýchlo si sa zlepšil, ako si to dosiahol?

Každý týždeň sa zúčastňujem Go lekcií vo štvrtok s Borisom, v stredy zvykneme chodievať do čajovne Čavango na Hlavnej ulici s pár ďalšími hráčmi a pomedzi to hrávam partie online. Hlavne s pomocou ľudí ako Zuzka, Boris, Ondrej, Slávo ale aj mnohých ďalších kamarátov a milých ľudí na internete som bol schopný zlepšovať sa tak rýchlo doteraz.

6. Aké sú Tvoje ambície v Go?

Veľmi rád by som niekedy dosiahol silu prvý dan a bol schopný hrať plnohodnotné partie s ľuďmi, ktorí sú moji učitelia a pomohli a stále mi pomáhajú sa tak rýchlo zlepšovať. Uvidíme, či sa budem tešiť, že som si tento cieľ splnil, keď toto budem o pár rokov čítať.

7. Čo robíš okrem Go vo voľnom čase?

Okrem Go mám veľmi rád matematiku a informatiku. Zúčastňujem sa rôznych súťaží z matematiky aj z programovania, čo tvorí veľkú časť môjho voľného času. Zároveň rád trávim čas s mojimi kamarátmi, napríklad pri bicyklovaní a rôznych prechádzkach.

Komentáre:

Žiaden komentár.


Názory napísané v komentároch pod príspevkami reprezentujú názory užívateľov tejto stránky a neodrážajú postoj Slovenskej asociácie Go.